Ostatni wpis o Wrocławiu będzie oczywisty - skupimy się na Starym Mieście. Stare Miasto we Wrocławiu to część pełna wspaniałych zabytków, obiektów ważnych kulturowo. To także część miasta, gdzie można smacznie zjeść, spacerować, zabawić się.
Starówka to wizytówka Wrocławia, jej duma i chluba. Miejsce spotkań, wspólnego spędzania wolnego czasu i rozrywki. Centrum starówki zajmuje rynek założony około 1240 roku, prostokątny plac, z którego wybiega jedenaście ulic i przejść. W Rynku ulokowały się przepiękne kamienice o romantycznych nazwach, pomnik Aleksandra Fredry, Ratusz, fontanna, pręgierz oraz kawiarnie i restauracje.
Imponujący rozmiarami trójnawowy gotycki ratusz z charakterystyczną, metrów wieżą z ceramicznym szczytem. Budowla jest pięknym przykładem świeckiego budownictwa Wrocławia z okresu późnego średniowiecza. Początki jego budowy sięgają XIV wieku, rozbudowywany był przez dwa następne stulecia.
W
niedalekiej odległości od wrocławskiego Rynku mieści się wyjątkowa
uliczka - Wrocławskie Stare Jatki znajdują się pomiędzy ulicami
Odrzańską i Kiełbaśniczą, w pobliżu ulicy Malarskiej. Dawniej wypełniona
kilkudziesięcioma mięsnymi kramami, dziś przyciąga licznymi galeriami
artystów i pamiątek z Wrocławia oraz nietypowym pomnikiem - "Ku czci zwierząt rzeźnych". Nieopodal jest również Galeria neonów to miejsce zjawiskowe.
O zmroku rozjaśnia je ponad 30 dawnych neonów sklepów, firm, kin,
knajp, domów handlowych, z których większość nie istnieje. Wszystko dzięki Tomaszowi Kosmalskiemu, który pierwszy neon kupił w 2005 roku i z czasem kolekcja rosła. Oczywiście Wrocław to liczne restauracje, kluby, słynny Uniwersytet, Panorama Racławicka, Hala Stulecia. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. My zawitamy następnym razem może do...
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz