sobota, 23 grudnia 2023

Wrocław nieoczywisty 1-4.11.2023, Krasnale

Skąd się wzięły? Są różne teorie - że sprowadzili je mieszkańcy średniowiecznego Wrocławia, by pomogły przepędzić nieznośnego Chochlika Odrzańskiego, inna mówi, że były we Wrocławiu już od zarania dziejów, jeszcze inna - że pojawiły się w latach 80. wraz z rozwojem ruchu antykomunistycznego, zwanego "Pomarańczową Alternatywą". Jedno jest pewne - ludzie zaprzyjaźnili się z krasnalami i obecnie skrzaty są jednym z symboli Wrocławia.

A kiedy powstała pierwsza figurka? Pierwszym namacalnym krasnalem był i jest Papa Krasnal, który pojawił się na ulicy Świdnickiej 1 czerwca 2001 roku. Stałe miejsce rezydowania Papy okazało się nieprzypadkowe, ponieważ to właśnie na najważniejszym wrocławskim deptaku odbywały się najczęściej happeningi Pomarańczowej Alternatywy, z którą w czasach, gdy krasnoludki były jeszcze mocno zaangażowane w politykę, związany był Papa Krasnal. Po przejściu na zasłużoną emeryturę postanowił on odpocząć od polityki i osiąść we Wrocławiu. Za jego przykładem poszły inne krasnale, których zaczęło odtąd przybywać w stolicy Dolnego Śląska.

Ale nie było by Papy Krasnala i prawie 1000 innych skrzatów, gdyby nie noc z 30 na 31 sierpnia 1982 roku, kiedy to pierwsze dwa krasnale zostały umieszczone na transformatorze na Sępolnie oraz na bloku na Biskupinie. Opiekunami krasnali są instytucje miejskie, partie polityczne, przedsiębiorstwa i osoby prywatne. Umieszczane są one zarówno w celach promocji miasta, reklamy przedsięwzięć biznesowych, w celach społecznych oraz nawet w celu ozdoby prywatnych domów. Upamiętniają one również znane postacie, czego przykładami mogą być figurki takie jak: Barduś – Jacka Kaczmarskiego, Papa Het – Jamesa  Hetfielda, Alpinki – Kazimierza Głazka, Stanisława Krystyna Zarembę i Wandę Rutkiewicz lub Jana Miodka, który w 2016 r. otrzymał krasnala o imieniu Profesor Miodek, który stoi przed Instytutem Filologii Polskiej.  

Obecnie, we Wrocławiu znajdziemy już ponad 900 figurek i ich liczba stale rośnie. Dzieje się tak, z powodu bardzo prostych zasad tworzenia nowych pomników. Tak naprawdę, każdy może stać się właścicielem nowego krasnala. Wszystkich małych mieszkańców miasta możemy znaleźć w dedykowanej im aplikacji mobilnej Wrocławskie Krasnale. Zdobywając w niej punkty na Karcie Poszukiwacza możecie zwiedzać i poznawać Wrocław.

Polecamy, będąc we Wrocławiu, zakup specjalnej mapy krasnali. To mega motywujące do spacerów po mieście - zwłaszcza dla szukających nieustannych wrażeń i z reguły obojętnych na zabytki dzieci. Zobaczcie obszerną fotorelację i zgadujcie co to za krasnal:


















































 Tekst: Marcin Bareła, zdjęcia: Marzena Bareła, Marcin Bareła

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz