czwartek, 17 września 2020

Sosnowiec

                        Hotel Centrum

Nazwa Sosnowiec pojawiła się pierwszy raz w roku 1727 w aktach parafii mysłowickiej i w 1736 roku na mapie wydanej w Norymberdze Księstwa Raciborskiego (Sosnowietz), chociaż były to typowe osady rolnicze. Jednak znakomite warunki naturalne: bogate pokłady węgla kamiennego, piasku, kamienia i glinek ogniotrwałych oraz łatwy dostęp do wody (Czarna Przemsza, Biała Przemsza, Brynica i Bobrek) miały olbrzymi wpływ na powstanie miasta i rozwój przemysłu. Pierwszą kopalnią na obszarze dzisiejszego Sosnowca była "Nadzieja Ludwika" (1806 rok), później powstawały następne kopalnie "Józef", "Jacek", "Maurycy", "Zygmunt", "Charlotte".

Przez lata pod zaborami, przełomową datą w historii miasta jest rok 1859, w którym zbudowano Drogę Żelazną Warszawsko-Wiedeńską, co bardzo przyspieszyło rozwój miasta. W rejonie dworca powstała dzielnica centralizująca okoliczne osady przemysłowe a w 1859 roku rozpoczął działalność pierwszy szpital w Sosnowcu - Szpital Kasy Bratniej Pomocy Robotników przy ulicy Grota Roweckiego.

1902 rok to kolejny przełom - uzyskanie praw miejskich w wyniku połączenia osad: Stary Sosnowiec, Pogoń, Ostra Górka, Sielec, Kuźnica i Radocha i liczyło wówczas około 60.000 mieszkańców. W połowie 1919 roku Sosnowiec stał się miejscem schronienia dla wielu Ślązaków zaangażowanych w przygotowanie powstania skierowanego przeciw przyłączeniu Śląska do Niemiec. 

Gdy wybuchło III powstanie, utworzono Centralny Komitet Pomocy Górnoślązakom Zagłębia Dąbrowskiego, na którego czele stał prezydent Sosnowca. Wielu Zagłębiaków wzięło udział w powstaniach śląskich, z Sosnowca przerzucano broń i przeprawiano ochotników z całej Polski. 20 czerwca 1922 roku z Sosnowca do Katowic wyruszyły oddziały gen. Stanisława Szeptyckiego, by uroczyście przyłączyć do Polski część Górnego Śląska.

W latach dziewięćdziesiątych następuje zmierzch sosnowieckiego górnictwa i wraz z nim całej infrastruktury- osiedli kopalnianych, służby zdrowia, klubów sportowych, domów kultury, szkół resortowych, przemysłu wytwarzającego na potrzeby górnictwa. Ostatnią tonę węgla wydobyto z Kopalni Kazimierz Juliusz w 2015 roku.                                 

                                                    Dworzec PKP

Zaczynamy od Parku Sieleckiego, najstarszego miejskiego parku Sosnowca z 1835 roku, z okazałym drzewostanem i licznymi atrakcjami jak rolkostrada, place zabaw czy skatepark. Idziemy do Zamku Sieleckiego, który istniał tutaj prawdopodobnie już w wieku XVI, odbudowany po pożarze z 1824 roku, dziś jest w rękach miasta w ramach Sosnowieckiego Centrum Sztuki. Obiekt ładny, jednak widać zaniedbania - choćby nieskoszone zarośla wokół...                                  



Robimy pętle i idziemy do Parku Dietla, by zobaczyć wpaniały neobarokowy Pałac Dietla z wieku XIX. Nazwa pochodzi od Heinricha Dietla, potentata branży włókienniczej, który ufundował wiele obiektów publicznych Sosnowca (cerkiew, szkoły). Swój pałac budował 10 lat, a zachwycające są zwłaszcza wnętrza, chociaż zwiedzanie odbywa się tylko w pierwszą sobotę miesiąca, gdyż obiekt prowadzi wszelkie imprezy towarzyskie, wesela, bale i jest na co dzień niedostępny do zwiedzania.    




Docieramy do ścisłego centrum, mijając ciekawy architektonicznie obiekt Cerkwi Św. Wiery, Nadziei, Luby i matki ich Zofii. Niestety, drzwiczki zamknięte i na plac świątyni nie da się wejść. Idziemy przejściem podziemnym Dworca PKP i jesteśmy w centrum, gdzie wita nas pomnik Jana Kiepury, wybitnego tenora, Sosnowiczanina. Jan ma maseczkę, ale na brodzie...                                                                                          



Warto zwrócić uwagę na poszczególne kamienice Starówki, jak ta Hotelu Centrum, gdzie na rogu mieści się Pączkarnia Tradycyjna Dobrze Nadziane (r.zał: 1979), z dużym wyborem wypieków i nadzień. Mnóstwo tutaj również klimatycznych kawiarni, wybraliśmy jedną w dziedzińcu jednej z kamienic.                                                                





Jedziemy do jeszcze jednego ważnego obiektu, Pałacu Schona od nazwiska Oskara Schona, kolejnego z ważnych notabli Sosnowca. Obiekt nie robi aż tak dużego wrażenia, jak sąsiad Pałac Dietla, ale wprawne oko odnajdzie tak istotne dla architektury detale. Dzisiaj jest to przede wszystkim Muzeum Regionalne, z bogatym zbiorem m.in. lokalnego szkła oraz wystawą związaną z Zagłębiem. W głębi Parku Pałacowego jest jeszcze mniejszy Pałac Wilhelma, który po pożarze w 2010 roku przeszedł w ręce prywatne i jest obecnie remontowany pod hotel.            



Bardzo klimatyczne jest całe osiedle Wygwizdów / Środula, pełne zabytkowych kamienic robotniczych, starych fabryk z których wiele dziś pozostaje ruiną lub jest w gruzach. Czuć ducha industrializmu i dawnej świetności miasta, które dziś zmaga się z bolączkami restrukturyzacji przemysłowej (nie ma już czynnej kopalni), tworzeniem nowej lub odnową przestrzeni publicznej (wiele chodników pamięta czasy Kiepury i wymaga pilnego remontu), dostosowaniem infrastruktury turystycznej (w pewne części Parku Sieleckiego lepiej się nie zapuszczać, pełno szkła). Niemniej jednak, warto tutaj przyjechać po powiew nostalgii...      








Tekst i zdjęcia: Marcin Bareła, Marzena Bareła

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz