Wreszcie, po ponad 10 latach funkcjonowania niniejszego bloga, znalazło się nań miejsce na opis Krakowa, w którym byłem przez te 10 lat kilkadziesiąt razy! Okazja jest jednak wyjątkowa - nieczęsto bowiem zdarza się być tam rodzinnie, a taka sposobność zdarzyła się na przełomie października i listopada tego roku. O mieście napisano już tak wiele, że chyba nie da się więcej. Jednak dołóżmy do tej historii swoje trzy grosze. Zapraszamy zatem na krótkie podsumowanie tejże krótkiej, ale intensywnej wyprawy!
Widok na Wisłę z Kładki Ojca Bernatka |
MUZEUM WITRAŻU
Miejscem, które zdecydowanie zrobiło na nad duże wrażenie jest Muzeum Witrażu, mieszczącego się w siedzibie historycznego studia witrażowego Żeleńskich. Powstałe w 1902 roku, prze lata tak rozwinęło skrzydła, że swoje ślady zostawili tutaj m.in. Wyspiański czy Mehoffer. Dziś Muzeum, przez jego edukatorów, niezwykle ciekawie prezentuje proces twórczy ogromnych witraży, od małych kawałków szkieł, które niczym barwne puzzle łączy się w wielkie formy, barwienie i wypalanie w ogromnym piecu. Proces dosyć mozolny i precyzyjny, ale dzieciom podobało się na tyle, że Gosia stwierdziła, że "chce w przyszłości pracować tutaj". Poniżej kilka zdjęć z wizyty:
KAMIENIŁOM LIBANA & KOPIEC KRAKA
Kto by pomyślał, że dosłownie 4 km od centrum Krakowa, znajduje się teren godny najdzikszych miejsc na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Mowa o Kamieniołomie Libana, założonym jeszcze w 1873 roku. Zanim o kamieniołomie, wycieczkę zaczynamy od pełnego zadumy marszu przez teren byłego obozu KL Plaszow. Mijamy m.in. Szary Dom - obozowy biurowiec i areszt w jednym, by przejść wzdłuż - zniszczonego podczas wojny, starego cmentarza żydowskiego. Następnie docieramy trochę dzikimi ścieżkami na kapitalny punkt widokowy na Kamieniołom Libana - tutaj Niemcy w czasie wojny założyli obóz karny, gdzie zsyłano młodych "gniewnych" do wyniszczającej pracy przy wydobywaniu kamienia wapiennego na potrzeby przemysłowe i drogowe. Patrząc z góry na pionowe ściany skalne człowiek nie dowierza, że wykończeni głodem i pracą ludzie mogli wykrzesać z siebie jakiekolwiek siły, by kilofami, ręcznie rąbać kawałki wapienia. Podobnie, przechodząc przez teren obozu KL Plaszow, człowiek nie dowierza, że można się tak znieczulić na krzywdę, by zabić z balkonu własnej rezydencji kilkaset osób z wiatrówki - co robił "dla sportu i przyjemności" niemiecki zbrodniarz, komendant obozowy Amon Goth (szczęśliwie jego dopadła po wojnie sprawiedliwość). Teren byłego obozu, oraz kamieniołomu Libana posłuży wiele lat później, w 1993 roku jako sceneria filmu "Lista Schindlera" Spielberga. Kilka zdjęć jako przerywnik:
Zdjęcie tego nie odda, ale przepaść jest ogromna |
Rdzewiejąca infrastruktura kamieniołomu |
Stary Cmentarz Żydowski |
W ciszy i zadumie docieramy dzikimi szlakami pod Kopiec Kraka. W najwyższym punkcie masywu Krzemionek, na wzgórzu Rękawka, naprzeciw kościoła św. Benedykta (na wzgórzu Lasota), wznosi się kopiec legendarnego założyciela Krakowa, księcia Kraka. Jest to najstarszy z pięciu krakowskich kopców, ale nadal niewiele wiadomo o genezie jego powstania i kiedy dokładnie powstał. Pomimo dosyć mocno zaawansowanych prac archeologicznych w XX wieku, mimo znalezisk - o kopcu wciąż więcej nie wiadomo, niż wiadomo. Miejsce kultu pogańskiego, cmentarzysko minionych epok, a może wielka spiżarnia? Na pewno wiadomo, że z kopca, wysokiego na 16 metrów od podstawy widać doskonale m.in. Wawel i Stare Miasto, ale także południe Krakowa, więc jest to doskonały punkt widokowy. Co ważne - nie ma tutaj dzikich tłumów (a przynajmniej nie było podczas naszej wizyty).
SMOK CO KROK
Duży, zjarany i nieco leciwy już Smok Wawelski od 22 listopada 2023 roku już nie jest sam. Tego dnia właśnie, w siedmiu punktach Krakowa zamontowano pierwsze "smoczki", w ramach projektu "Smok co Krok". Projekt zgłosili sami mieszkańcy, w ramach tzw. budżetu obywatelskiego. Zatem Kraków poszedł śladami m.in. Wrocławia (krasnale) czy Katowic (beboki). Małe (60 cm), sympatyczne, niegroźne - warto do nich podejść i poznać miejsce z nimi związane (miejscówki i nazwy smoków nie są przypadkowe). Osobiście podoba mi się lokalizacja smoków - stanęły one w nieoczywistych dzielnicach Krakowa (Podgórze, Grzegórzki, Piasek), co zachęca turystę do odejścia od znanych na pamięć miejsc wokół Starego Miasta. Jest to na pewno fajna promocja miasta, niestety wandale już uszkodzili m.in. Smoka Sportowca. Warto dodać, że figurki zostały zaprojektowane przez Andrzeja Mleczkę i Edwarda Lutczyna. Zobaczcie parę smoczków na zdjęciach:
Smok Astronom Smok Filmowiec Smok Fotograf Smok Geodeta Smok Lekarz Smok Sportowiec Smok Wodny Smok z Latawcem Smok z Metrem Smok Żołnierz
MUZEUM OBWARZANKA
Częścią naszego pobytu w Krakowie była wizyta w Żywym Muzeum Obwarzanka. Jest to miejsce idealne dla całych rodzin, ponieważ od razu zabieramy się do pracy, tworząc własnego obwarzanka. Kiedy nasz warkocz jest wypiekany, na ekranie pojawia się animowany film o historii krakowskich obwarzanków. Na koniec każdy dostaje swój wypiek i dyplom czeladnika. Zatem na nudę nie ma tutaj miejsca. Warto.
KAZIMIERZ & PODGÓRZE
Na koniec kilka słów o dwóch miejscach, po których spacerowaliśmy: Podgórze oraz Kazimierz. Podgórze to mocno niedoceniona, ale całkiem urocza dzielnica, założona przez zaborców austriackich w 1794 roku, jako samodzielny twór, połączony z Krakowem na początku 20 wieku. Dzielnica ma ładny, trójkątny rynek, który wieńczy przepiękny, neogotycki Kościół św. Józefa. Dużo tutaj zieleni, przyjemnie się spaceruje. Dodatkowo, to właśnie na Podgórzu znajduje się najstarszy cmentarz w Krakowie. W 1941 roku, w starej części Podgórza powstało getto krakowskie, którego dzisiejszymi pamiątkami są m.in. Plac Bohaterów Getta oraz fragmenty murów.
Kazimierz z kolei to dawne samodzielne miasto, założone przez króla Kazimierza III, zwanego Wielkim. Powodów zbudowania odrębnego miasta pod Krakowem było wiele. Jeden z nich - król miał na pieńku z mieszczanami krakowskimi, chciał zatem stworzyć miasto które swoim rozmachem miało przewyższyć sam Kraków. Tak się jednak nie stało, z czasem Kazimierz - jak inne dzielnice - zostały przez Kraków wchłonięte w swój obszar. Dziś warto pospacerować zabytkowymi ulicami i uliczkami, aczkolwiek akty wandalizmu (grafitti) są tutaj widoczne jak nigdzie indziej w Krakowie. My byliśmy m.in. w Pasażu Schindlera, który posłużył na słynną scenę z filmu Spielberga.
Podgórze, Kościół św. Józefa |
Podgórze, ul. Józefińska |
Podgórze, Plac Bohaterów Getta |
Tekst i zdjęcia: Marcin Bareła