A oto więcej ciekawostek z życia pszczół:
Pszczoła żyje między 30 a 40 dni.
Pszczoły zbieraczki pobierają nektar z kwiatów, dodają pierwsze enzymy i przynoszą do ula. W ulu przekazują nektar pszczołom ulowym, które wzbogacają świeży nakrop w aminokwasy, kwasy organiczne, dalsze enzymy rozkładające wielocukry na cukry proste i roznoszą nektar po wielu komórkach celem jego zagęszczenia. W miarę gęstnienia, miód przenoszony jest do następnych wyżej położonych komórek, jednocześnie dalej wzbogacany w związki organiczne. Dojrzały gęsty miód jest zasklepiany, komórki plastra zamykane są cienką warstwą wosku.

Miód to: 80% naturalnych cukrów, 18% wody, 2% składników mineralnych, witamin, protein i pyłku.
Podczas lotu pszczoła wykonuje 350-435 ruchów skrzydłami na sekundę, czyli 11 400 razy na minutę.
Pszczoła lotna wylatuje między 7 a 15 razy dziennie. Czas trwania lotu to około 25-45 min a przerwy w locie trwają ok. 5 min.
Przeciętny zasięg lotu pszczół to 3 km, ale są pszczoły które potrafią pokonać nawet 10 km.
Przeciętna szybkość pszczoły to 24 km / h.

Pszczoły mają znakomitą pamięć i zapamiętują wędrówkę do kwiatów. Kierują się także położeniem słońca, a kwiaty wysyłają niewidzialne dla nas promieniowanie ultrafioletowe, które nakierowywuje pszczoły do pożywnego nektaru.
Pierwszy lot pszczoły to kilkugodzinny lot zwiadowczy, który ma za zadanie zorientowanie się w terenie.
Pszczoły miodne żyją w rojach od 20 do nawet 100 tys osobników. Jest wśród nich jedna królowa, setki trutni i tysiące robotnic. Rój silny to ok. 3 kg pszczół a słaby – 1 kg. W jednym kilogramie miesci się 8 500 pszczół wypełnionych miodem.
Pszczoły porozumiewają się za pomocą tańca i dźwięków.
Rodzina pszczela składa się w 2/3 z pszczół ulowych (młodych) i w 1/3 z lotnych.

Żeby wyprodukować 1 kg miodu, pszczoła musi zebrać około 3 kg nektaru, odwiedzić ok. 4 mln kwiatów i przy średniej długości lotu 800 metrów musi pokonać 40 000 km (jedno okrążenie kuli ziemskiej).
Nektar to słodki i aromatyczny i bogaty w składniki odżywcze płyn wydzielany przez miodniki kwiatów. Pszczoła pobiera go, wpuszczając w głąb kwiatu trąbkę o długości 6 mm. Pszczoła zbieraczka gromadzi nektar w wolu, w którym mieści się nektar z około tysiąca kwiatów.
W polsce mamy około 65 miliardów pszczół, czyli ok. 1,5 mln rodzin pszczelich. Na każdego polaka przypada 1500 pszczół.
Królowa w rodzinie pszczelej jest tylko jedna, żyje nawet 5 lat i składa nawet 3 tysiące jaj dziennie. Jaja zapładniają trutnie, po czym umierają. Z jaj zapłodnionych wylęgają się osobniki żeńskie, natomiast z niezapłodnionych trutnie.

Królowa matka waży 0,17 - 0,2 g, pszczoła waży 0,1 g, a truteń 0, 24 g.
Potrafią tak doskonale ocenić odległośc, że pokonują najkrótszą drogę od jednego kwiatu do drugiego.
Pszczoły są owadami, których temperatura ciała nie może spaść poniżej 8 stopni, inaczej umierają. Nie zapadają w sen zimowy, dlatego w okresie między listopadem a marcem, pszczoły żeby przetrwać tworzą tzw. kłęb zimowy. Jest to skupisko pszczół w dolnej części ula, mające nad sobą zapasy pokarmowe, które w miarę ubywania pokarmu przesuwa się coraz bardziej do góry. Pszczoły robotnice wykonują ciężką pracę, poruszając skrzydłami wydzielają niezbędną do życia energię cieplną.
Niezwykle ważną rolę odgrywają pszczoły w leśnictwie. Ich praca służy zwiększeniu ilości płodnych i zdrowych nasion, potrzebnych do odnowienia lasu, pożywienia dla ptactwa jak i zwiększenia urodzaju owoców leśnych (jagody, maliny).

Serdecznie zapraszam do Apilandii. Niepozorne miejsce niedaleko Wadowic zrobiło na nas kolosalne wrażenie, szczególnie że sposób przekazu informacji jest nietuzinkowy i nowatorski. Nie zapomnijmy o sklepie, w którym można kupić przysłowiowe mydło i powidło. Byle z miodem. A na koniec można skosztować pysznej i taniej kawy, nacieszyć oko widokami na Beskidy i poczuć dumę, że są ludzie, którzy potrafili docenić naszych małych przyjaciół. Bo pamiętajmy, że jeśli zginie ostatnia pszczoła, pozostanie nam najwyżej kilka lat życia...
Zapraszam na stronę www:
http://centrum-apilandia.pl/
Marcin Bareła