środa, 12 lipca 2017

Chorwacja 6-16.06.2017

                                                                                                       PASMO BIOKOVO I MAKARSKA

Zapraszam na kolejną odsłonę wyjazdów bliższych i dalszych. Tym razem ten dalszy. Pojechałem do Chorwacji w ramach pracy (przyjemne z pożytecznym) i odkrywałem ten kraj przez ponad 10 dni. Bazą wypadową było miasto Makarska, położone przy Adriatyku na Riwierze Makarskiej - czyli kilkudziesięciokilometrowego pasma wybrzeża pełnego malowniczych miasteczek bajecznie otoczonych potężnym pasmem Gór Biokovo. 


                                                                       KATEDRA ŚW. MARKA

                                               POMNIK ŚW. PIOTRA - OD NAZWY PÓŁWYSPU


                                                                            KOŚCIÓŁ ŚW. PIOTRA - MAKARSKA

Makarska robi wrażenie przede wszystkim jako jedno z większych magnesów na turystów, kusząc żwirkową, ale przyjemną plażą, bogactwem miejsc noclegowych, knajp i klubów, ze znakomitym zapleczem turystycznym: można tutaj wynająć jacht, motorówkę, uprawiać kitesurfing, loty motolotnią i co jeszcze sobie człowiek wymarzy. Ilość restauracji powinna zadowolić wybredziuchów, chociaż na próżno szukać kuchni typowej dla Chorwatów. Głodni powinni zadowolić się pizzą, kebabem albo owocami morza. Także kawa smakuje tutaj przeciętnie, a espresso koniecznie trzeba popić wodą. Z ciekawości kupiłem w popularnym markecie Studenac melona i jego sfermentowany smak zniechęcił mnie do owocożerstwa, chociaż zapewne miałem zwyczajnego pecha.
                                                                              MAKARSKA NOCĄ

Z obiektów architektonicznych w Makarskiej wyróżnia się ciekawy kościół Św. Marka, umiejscowiony w idealnej symbiozie optycznej z Górami Biokovo. Mamy tutaj także Muzeum Malakologiczne - Muzeum Muszli z najbogatszym podobno zbiorem morskich muszelek w całej Chorwacji. 


                                                                            PLAŻA W MAKARSKIEJ

Tuż za granicą miejscowości w kierunku Splitu mieści się Sanktuarium Matki Boskiej z Lurd Pielgrzymki wędrujące do Medżugorje zatrzymują się w tym miejscu. To Svetište Vepric. Świątynię założył w 1908 roku biskup Splitu i Makarskiej Juraj Carić. W wielu sanktuariach Maryjnych na pierwszym planie stoi duży kościół. Tu jest zupełnie inaczej. Przy wejściu na teren wita figura Archanioła Gabriela. Stoi na tle gór. Po lewej stronie jest grota z figurą Maryi z Lourdes i kamienny ołtarz. Wokół groty poukładane są tablice wotywne. Ścieżki prowadzą wyżej i warto tam pójść. To Kalwaria ze stacjami Drogi Krzyżowej. Droga mocno pnie się w górę. Idąc śladami Jezusa niosącego krzyż, przy dwunastej stacji zobaczymy grób założyciela sanktuarium, biskupa Splitu i Makarskiej. Najlepsza pora na wyciszenie to godziny ranne, póki nie ma jeszcze wielu pielgrzymów. Sprzyja temu otaczająca grotę przyroda. Miejsce to jest podobno cudowne - tutaj miał się zatrzymać jeden z wielkich pożarów kilkanaście lat temu.
                                                  TUTAJ W CUDOWNY SPOSÓB MIAŁ SIĘ ZATRZYMAĆ JEDEN Z POŻARÓW

Jedną z popularnych miejscowości Riwiery Makarskiej jest Omiś - miasteczno kilkutysięczne ale posiadające ładną plaże i położone jeszcze chyba piękniej niż sama Makarska - to tutaj ma ujście Cetina - niewielka rzeka, tworząca rozległy kanion ze stromymi niemal pionowymi skałami. Popularne miejsce tzw. raftingu - spływu pontonami, zjeżdżania na linie i rejsów łódkami. Na taki rejs właśnie się wybrałem. Widoki niemal jak na Przełomie Dunajca do tego cudowny turkus wody...


                                                                    OMIŚ JEST SPEKTAKULARNIE POŁOŻONY U UJŚCIA KANIONU CETINY


                                                                              W DRODZE DO OMISIA


                                                                                   PŁYNIEMY, PŁYNIEMY

W Chorwacji zwiedziłem także Split z majestatycznym antycznym Pałacem Dioklecjana, wpisanym na Listę UNESCO. Ta ogromna rezydencja o pow. 40 tys. metrów kw. do dziś zachowała się w niezłym stanie, w obrębie można zobaczyć m.in. Katedrę Św. Duje - dawne mauzoleum. Sam Split robi wspaniałe wrażenie jako miejsce z przebogatą historią i dosyć luksusowe miasto.


                                                    SPLIT SPRAWIA WRAŻENIE MIASTA LUKSUSOWEGO


                                                           GIGANTYCZNY PAŁAC DIOKLECJANA


                                                                                KAMIEŃ Z WYSPY BRAĆ


                                                                                KATEDRA ŚW. DUJE
Nie można zapomnieć o pobliskim Trogirze ze Starym Miastem, wpisanym na Listę UNESCO. To tutaj świetnie widać wpływy weneckie, chociaż swoje zostawili tutaj także Grecy i Turkowie. Wąskie uliczki i wszechobecny kamień przypomina jednak romańską spuściznę, typową dla Cesarstwa Rzymskiego i właśnie niegdysiejszego Imperium Weneckiego. Trogir zachwyca także twierdzą Kamerlengo, która miała być nie do pokonania dla najeźdźców. Ale to właśnie dla Wenecjan okazała się przeszkodą niewystarczającą.... Wyjątkowa jest tutaj Katedra Św. Wawrzyńca w przepięknym portalem głównymBudowana była przez cztery wieki. Znajdziemy w niej trzy style architektoniczne: romański, gotyk i renesans.


                                                        PORTAL KATEDRY ŚW. WAWRZYŃCA ROBI WRAŻENIE


                                                                                WIDOK Z WIEŻY KATEDRY


W Chorwacji zwiedziłem także Park Narodowy Jezior Plitwickich. Jest to ekosystem większych i mniejszych zbiorników utworzonych przez wodę, która spływa kaskadami po stromych zboczach skalnych, ponieważ mamy jeziora tzw. górne i dolne. Fantastyczną zieleń wody zawdzięczamy skałom, zbudowanych z wapieni - dolomitów i trawertynu. To dzięki specjalnemu składowi chemicznemu skał to miejsce przypomina zieloną krainę baśni. Krystalicznie czysta woda jest siedliskiem pstrąga, a ciekawie poprowadzona trasa wije się poprzez jeziora i małe wodospady. W parku tym znajduje się największy wodospad Chorwacji - Velki Slap o wys. ponad 70 metrów.                                                                                           WIELKI SLAP

Nie można, będąc w Chorwacji pominąć wysp - jest ich tutaj kilka tysięcy, z czego tylko niecałe sto jest zamieszkałych. Na pewno niejeden z Was słyszał o KRK, Kornatach czy Korculi, ja jednak popłynąłem statkiem na Hvar i Brać. Na tej ostatniej znajduje się podobno najpiękniejsza plaża Chorwacji - Zlatni Rat, ale tutaj miałbym wątpliwości - jest to ładna, ruchoma i położona prostopadle plaża żwirkowa, jednak widoki nie powodują oszołomienia. Wyspa słynie z białego marmuru, który wydobywany jest w olbrzymich kamieniołomach. Marmur ten wykorzystuje się do budowy zacnych obiektów - m.in. kolumny Białego Domu w Waszyngtonie są z tegoż materiału z wyspy Brać wykonane. 
                                                           PLAŻA ZLATNI RAT
Piękny to kraj Chorwacja, chociaż widać echa niedawnej wojny bałkańskiej, w której to właśnie ten biedny kraj ucierpiał najmocniej. Serbowie nie mogli wybaczyć Chorwatom że ci proklamowali niepodległość w 1991 roku i zaatakowali kraj niszcząc m.in. zabytkowy Dubrownik. Jeżeli miasta i miasteczka nadmorskie mogą stanowić wizytówkę, tak poszczególne wioski w głębi kraju straszą wymarciem i niegościnnością. Do Chorwacji na pewno kiedyś wrócę...Tekst i zdjęcia: Marcin Bareła 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz