piątek, 20 stycznia 2017

Noworocznie: Góra Świętej Anny, 15 stycznia


Wracamy, po nieco dłuższej przerwie do aktywnego wypoczynku. Obowiązki z kategorii wszelakich nie pozwoliły nam rozkoszować się podróżami w ostatnich miesiącach, natomiast Nowy Rok postanowiliśmy powitać z przytupem, czego namiastką jest jednodniowa wizyta w miasteczku Góra Świętej Anny, położonym w Parku Krajobrazowym Góra Świętej Anny. Dlaczego z przytupem? Otóż między 7 a 14 lutego będziemy podziwiać północne Włochy i tej podróży już nie możemy się doczekać...

Wróćmy jednak do - jak zawsze przepięknej - Polski. Ponieważ córeczka Gosia nie przepada za dłuższym siedzeniem w foteliku, wybraliśmy się do miejsca niezbyt odległego, gdzie dojeżdża się z Żarek w półtorej godziny. Nazwa Góra Św. Anny odnosi się zarówno do wzniesienia jak i miejscowości na nim położonej. Jej wysokość to 404m n.p.m. (inne dane mówią o: 401m, 408m) i jest to najwyższe wzniesienie Wyżyny Śląskiej, zwane kiedyś Górą Chełmską. Położenie na wzniesieniu powoduje powalające widoki - przy dobrej widoczności można dostrzec choćby Sudety Wschodnie.

Dostęp do Góry Św. Anny zapewnia autostrada A4 (płatna), chociaż w sąsiedztwie nie ma zjazdu. Położona jest niedaleko miasta Strzelce Opolskie. Można także podjechać z krajowej 40, ale przy zjeździe docelowym trzeba uważać, by się nie pogubić, a włodarze gmin nie byli specjalnie hojni, ustawiając na rozjazdach tablice. Chociaż sama miejscowość Góra Św. Anny nie jest szczególnie urodziwa, to posiada niewielkie centrum i kilka nietuzinkowych atrakcji.

Jest przede wszystkim ważnym centrum pielgrzymkowym za sprawą Bazyliki św. Anny, sanktuarium i klasztoru franciszkańskiego. Znajduje się tutaj figurka św. Anny Samotrzeciej z XV wieku i jej relikwie. Bazylika położona jest na wierzchołku Góry Św. Anny. Wokół niego rozsiane są liczne kapliczki kalwaryjne, ołtarz skalny wykonany na wzór groty z Lourdes. Obiekty pochodzą w większości z XVIII wieku, fragmenty nawet z XV wieku. W 1983 roku kalwarię odwiedził papież Jan Paweł II, jego pomnik znajduje się w centrum wioski.


Inną atrakcją jest przyroda. Panoramy, łąki, pola, fragmenty lasów, a przede wszystkim rezerwat geologiczny w kamieniołomie nefelinitów i wapienia (część Parku Krajobrazowego Góra Świętej Anny, obszar Natura 2000). Jest to jedno z ważniejszych tego typu miejsc w Polsce. Co ciekawe, kiedyś był tutaj wulkan.

Niedaleko od centrum wioski, w zalesionym terenie, znajduje się monumentalny Pomnik Czynu Powstańczego z 1955 roku, powstały na miejscu mauzoleum ku czci poległych Niemców podczas III Powstania Śląskiego (1921r.). Założenie było takie, aby uwzględniał historię walk o polskość Śląska, od czasów piastowskich - po II Wojnę Światową. Tuż pod pomnikiem położony jest amfiteatr w byłym kamieniołomie wapienia na około 50 000 osób. Widownię otaczają skalne ściany dochodzące do 30 metrów wysokości, co daje fantastyczny klimat i chciałbym zobaczyć niejedną sztukę w takiej scenerii.

Góra Św. Anny to idealne miejsce na krótką wycieczkę, w centrum miejscowości można coś zjeść, chociaż polecamy jadłodajnię w Domu Pielgrzyma tuż przy Bazylice, gdzie sporą porcję klasycznego zestawu zupa plus drugie dostaniemy za około 15-20 złotych, co jest ceną bardzo rozsądną, zwłaszcza że jest smacznie. Mimo napiętego planu, udało nam się przejść całą ścieżkę kalwaryjską, z usianymi jak grzyby na wrzesień kapliczkami, trasę można pokonać przy dobrym tempie w godzinę. Warto przyjechać, nawet na krótką wycieczkę.


Tekst i zdjęcia: Marcin, Marzena Bareła


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz