wtorek, 4 października 2016

Magurski Park Narodowy, epizod I, 24-25 września 2016.


To jedyny z parków górskich południowej Polski, do którego jak dotąd nie udało nam się dotrzeć, ale zmieniło się to wraz z ostatnim weekendem września. Sam park nie był głównym celem naszej podróży, ale dwa dni wystarczyło, by zanurzyć się choćby na chwilę w wiejskiej i sielskiej otchłani łemkowskiej krainy, znanej z licznych cerkwi, licznie wypasanych krów i ludzi żyjących powoli, własnym rytmem. Park Magurski jest najbardziej zalesionym obszarem chronionym w Polsce, dlatego jeśli zapragniemy odpocząć od zgiełku ulicy na pewno jest on miejscem zacisznego odpoczynku, również dla samotników - wszak park rocznie odwiedza "zaledwie" ok. 50 tys. osób. Tutaj, w przeciwieństwie do stale rozwijających się kurortów nadmorskich czy obszaru Tatr - czas zatrzymał się w miejscu. Problemem jest dostanie się do poszczególnych miejscowości (niektóre drogi przejechać można jedynie jeepem), bardzo trudno o restaurację a nawet bar, a w pokojach gościnnych zazwyczaj próżno szukać luksusów. Tutaj turystyka ma inny, wydawać by się mogło staroświecki wymiar obcowania z przyrodą sam na sam - bez pensjonatów, hoteli, bryczek, sklepów i restauracji. Na pewno nie zabraknie spotkania z krowami, które bezsprzecznie rządzą lokalnymi drogami poszczególnych wsi i to one decydują, czy i kiedy przez drogę przejedziemy.

Najlepszą opcją jest zwiedzanie parku pieszo. Przez Magurski Park przebiega 85 km tras pieszych oraz 10-kilometrowy odcinek transbeskidzkiego szlaku konnego, które całkowicie zaspokajają potrzeby turystów. Dobrą bazą wypadową są miejscowości Krempna (gdzie się zatrzymaliśmy) czy Bartne, gdzie przeplata się sieć kolorowych szlaków. Nie liczmy na przesadne atrakcje, ale na pewno warto wejść do Muzeum Magurskiego Parku w Krempnej i dowiedzieć się nieco więcej o jego przedstawicielach we florze i faunie. Ciekawa ekspozycja przedstawia wszystkie pory roku, a w zacienionej sali można się poczuć jak w kinie. Kolejnym punktem obowiązkowym są cerkwie, których na terenie parku jest co najmniej kilkanaście. Największe wrażenie zrobiła na nas cerkiew w Kotani i msza święta, na którą przypadkowo udało nam się załapać. Uroczystość poprowadził ksiądz proboszcz Wojciech Dragan i jego bardzo życiowe i piękne kazania na długo pozostawiło nas w zadumie nad kondycją moralną człowieka we współczesności. Z innych atrakcji parku warto polecić Folusz, gdzie znajduje się głaz narzutowy z epoki polodowcowej, zwany Diablim Kamieniem - popularna wśród turystów atrakcja - oraz rezerwat Kornuty. Tam nie udało nam się dotrzeć, ale byliśmy między innymi w Kotani, Świątkowej Wielkiej i Małej, Olchowcu, Polanach. Zwiedziliśmy cerkwie w większości z tych miejscowości.

Teren Magurskiego Parku Narodowego chroni bogaty świat roślinny i zwierzęcy. Występuje tutaj 35 gatunków ssaków i 137 gatunków ptaków, wśród których spotkać można między innymi orła przedniego i orlika krzykliwego (symbol parku) oraz aż dziewięć gatunków dzięciołów. Żyją tu również bobry. Co ciekawe, w lasach wchodzących w skład parku można zbierać grzyby, a tych nie brakowało - dawno nie widziałem tak potężnych kolonii kurek. My mamy nadzieję tutaj wrócić. Poniżej kilka zdjęć:


Cerkiew w Krempnej


Cerkiew w OlchowcuCerkiew w Świątkowej Wielkiej


Grzybobranie w lesie magurskim


Nieopodal Krempnej

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz