niedziela, 29 maja 2016

Lanckorona i Kalwaria Zebrzydowska - 27 maja


Tym razem zapraszamy pod Kraków, do rustykalnej, zabytkowej Lanckorony i jednego z głównych celów pielgrzymek w Polsce - Kalwarii Zebrzydowskiej. W jeden dzień udało nam się nie tylko zobaczyć Lanckoronę, ale i przeszliśmy dróżkami kalwaryjskimi wokół słynnej świątyni we wspomnianej Kalwarii. Lanckorona jest wręcz muzealna, wszak 31 marca przypadło 650-lecie nadania praw miejskich przez króla Kazimierza Wielkiego. Dawna świetność miejsca zaczęła blednąć podczas konfederacji barskiej, kiedy w 1768 r. konfederaci opanowali tutejszy zamek. Trzy lata później został on oblężony. Konfederaci poddali się w czerwcu 1772 r., ale doprowadziło to do zniszczenia zamku i miasta.

O miasteczku zrobiło się głośno, gdyż Lanckorona chce odzyskać prawa miejskie, które zostały jej odebrane w 1934 r. W maju i czerwcu odbędą się w miejscowości konsultacje społeczne w tej sprawie. Włodarze gminy argumentują, że miejscowość spełnia kryteria uzyskania praw miejskich. Przy okazji nadchodzącej debaty, dotyczącej tej kwestii, zapytałem jedną z mieszkanek, co sądzi o pomyśle, ale pani stwierdziła, że nic o tym nie wie i wyrażała umiarkowany sceptycyzm. Czy faktycznie miejscu jest potrzeby status miasta? Nie mnie to oceniać, ale wydaje się, że romantyczna, mająca tradycje wioska promocji nie potrzebuje, co widać po sporej liczbie turystów weekendowych i nie tylko...Lanckorona żyje i ma się całkiem nieźle. W malutkiej miejscowości funkcjonuje wielu rękodzielników, w tym wytwórcy ceramiki, stolarze i piekarze, wytwarzający swoje wyroby z tradycją. Na całkiem sporym rynku mamy kilka galerii, jest muzeum i kilka przytulnych kawiarni. W jednej z nich - Arka Cafe mieszczącej się w zabytkowej drewnianej chacie, jakich wiele w Lanckoronie, wypiliśmy drogą, ale pyszną kawę. Miasteczko ma zabytkową zabudowę i dosłownie co drugi budynek to wręcz rupieć, ze starym, poździeranym lakierem na framugach, pogarbionymi ze starości drzwiami i dachem (czasem strzecha, najczęściej drewniany gont), który wydaje się za chwilę zapaść. Jedna z takich chat jest na sprzedaż.W Lanckoronie jest gdzie odpocząć - całkiem przyjemny rynek wypełnia kwadratowy i regularny skwer ze sporą porcją zieleni. Co ciekawe, Lanckorona jest miasteczkiem aniołów - można je spotkać wszędzie - w sklepach, witrynach i oknach, na placach i w ogródkach. Zimą odbywa się tutaj nawet festiwal Anioł w Miasteczku. My zajrzeliśmy do Muzeum Etnograficznego Ziemi Lanckorońskiej, by zobaczyć wyroby lokalne, przejrzeć stare kolekcje obrazów, sprawdzić, co to na przykład wialnia, szatkownica czy winkiel - kątownik:

Warto wspomnieć, że o Lanckoronie śpiewał Marek Grechuta:

Lanckorona, Lanckorona
rozłożona gdzie osłona
od spiekoty i od deszczu,
od tupotu szybkich spraw.

Szkoda tylko, że nie ma niczego, co by to upamiętniało (nie licząc zamazanego tekstu piosenki "Dni których nie znamy" na jednym z murków). Odwiedziliśmy także pobliską Kalwarię Zebrzydowską, znaną z bazyliki i Klasztoru oo. Bernardynów. Świątynię otaczają dróżki kalwaryjskie, które wraz z Sanktuarium, są jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc pątniczych w Polsce oraz zaliczane do najciekawszych założeń krajobrazowo-architektonicznych w Europie. Rocznie przybywa tu ponad milion pielgrzymów. Największą frekwencją cieszą się obchody Wielkiego Tygodnia z Chwalebnym Misterium Pańskim oraz uroczystości Pogrzebu i Triumfu Matki Bożej w sierpniu. Same dróżki są usiane okazałymi kasztanami, bukami i dębami. Na obszarze łącznym 6 km2 występują aż 42 kaplice i kościoły Dróżek Pana Jezusa oraz Matki Boskiej. To duże zagęszczenie jak na tak niewielki obszar.

To nie koniec wizyt jednodniowych - już niebawem wypad do Sandomierza. Już teraz zapraszamy


Marcin, Marzena Bareła

1 komentarz: